Nowy sezon - nowe wyzwania!

• autor: Jacek Mleczko, 2016-08-23 13:55

To były krotókie wakacje dla piłkarek nożnych Klubu Sportowego AZS Wrocław. W trakcie letniej przerwy doszło do wielu zmian. Ekstraligowy zespół do rozgrywek przystąpił znacznie odmłodzony. Drużyna rezerwowa przygotowuje się z animuszem do premierowego startu w rozgrywkach I ligi kobiet - grupy południowej, podobnie jak ich młodsze koleżanki, które reprezentując trzeci akademicki zespół zagrają w III lidze kobiet - grupie dolnośląskiej.

Zdjęcie : www.sportowywroclaw.eu

Pierwsza z trzech drużyn wrocławskiego AZS sezon ekstraligi kobiet zainaugurowała pewnym zwycięstwem nad KS GOSiRkami Piaseczno. Przed tym spotkaniem fani kobiecego futbolu w Polsce zastanawiali się jak wpłyną znaczące zmiany w drużynie, które zaszły podczas przerwy letniej.

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o zmianie na stanowisku szkoleniowca. Dotychczasową rolę Damiana Rynio przejął Radosław Bella w przeszłości piłkarz, m.in. MKS-u Oława. Przygodę trenerską rozpoczął będąc jeszcze zawodnikiem Ruchu Zdzieszowice. Trenował tam orlików. Następnie w TORze Dobrzeń Wielki szkolił młodzików, od 2012 w WKS-ie Śląsk Wrocław, trenował grupę U11, a w SMS Junior Wrocław grupy gimnazjalne i licealne. Współpracował także w dziale programowym Akademii Piłkarskiej Miedź Legnica (współautor systemu szkolenia, 2015-16). Najbliższymi współpracownikami trenera Belli będą: Katarzyna Barlewicz (asystentka, była piłkarka klubu z Wrocławia) i Jarosław Muracki (trener bramkarek, także kadra U15 kobiet).

Ogromne zmiany zaszły również w kadrze ekstraligowego zespołu. Na zmianę barw zdecydowały się Karolina Gradecka, Oliwia Maciukiewicz, Dominika Dereń (wszystkie zasiliły lokalnego rywala KU AZS PWSZ Wałbrzych), Joanna Zalwowska (ŻAP Sukces Gmina Oleśnica), Patrycja Michalczyk (MKS Olimpia Szczecin) oraz Aleksandra Brzezina (KU AZS PSW Biała Podlaska). Po stronie wzmocnień można odnotować przejście młodej i utalentowanej bramkarki mistrzyń Polski - Medyka Konin Jagody Sapor. Ponadto działacze zespołu nie ukrywają, że do zespołu mogą dołączyć kolejne zawodniczki w tym jedna z nłodzieżowych reprezentantek Polski. Wrocławianki zapowiadają jednak walkę do ostatniej ligowej potyczki. Wciąż kadra zespołu opiera się na doświadczonych piłkarkach. Pewnym punktem w bramce akademiczek jest wielokrotna reprezentantka Polski - Anna Bocian, w linii obrony występują aktualne reprezentantki Polski Sylwia Matysik, Anita Turkiewicz, Małgorzata Grec, Joanna Olszewska oraz Karolina Ostrowska. W środku pomocy piłki rozdziela doświadczona Joanna Wróblewska, która wraz z ogromnym talentem Dominiką Grabowską i doświadczoną Moniką Koziarską i Marią Zybrad stanowią solidny kręgosłup zespołu ze stolicy Dolnego Śląska. Z kolei bramkarki przyjezdnych mogą się obawiać bramkostrzelnej Marty Cichosz, która potrafi zdobywać bramki wykorzystując dogodne sytuacje podobramkowe. Ponadto ekstraligowy zespół został zasilony wyróżniającymi się juniorkami, które w ubiegłym sezonie wywalczyły awans do I ligi kobiet.

Rezerwy wrocławskiego AZS-u prowadzone przez byłą piłkarkę min. klubu z Wrocławia, nieistniejącej już Pogoni Women Szczecin czy lubińskiego Zagłębia - Katarzynę Barlewicz premierowo wystąpią na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej. Akademiczki zaczną z wysokiego C bowiem na inaugurację do stolicy Dolnego Śląska zawita doświadczony na ekstraligowych boiskach - ISD AJD Gol Częstochowa. Rywalkami azetesiaczek będą również LKS Rolnik Biedrzychowice/Głogówek (głowny faworyt do awansu), KKS Bogdańczowice, KS Wanda Nowa Huta Kraków, KS Resovia Rzeszów, LKS Goczałkowice Zdrój, MUKS Sokół Kolbuszowa Dolna, LUKS Sportowa Czwórka Radom oraz drugi beniaminek I ligi kobiet - grupy południowej - KS Rysy Bukowina Tatrzańska. Podporą wrocławskiego zespołu z pewnością bedą zawodniczki, które juz teraz mogą pochwalić się debiutem w najwyższej klasie rozgrywkowej - Aleksandra Parka, Marta Urbaniak, Dorota Kwapisz, Kamila Czudecka czy Patrycja Bączek.

Do rozgrywek III ligi kobiet - grupy dolnośląskiej z kolei został zgłoszony trzeci zespół wrocławskiego AZS. Prowadzona przez duet ekstraligowych zawodniczek Monika Koziarska - Joanna Wróblewska drużyna swoje zmagania zainauguruje na początku września w wyjazdowym pojedynku z Żeńską Akademią Piłkarską Sukces Gmina Oleśnica w barwach której występują byłe piłkarki AZS-u Joanna Zalwowska, Joanna Płonowska, Barbara Zdunek oraz golkiperka Angelika Dąbek. Ponadto młode adeptki futbolu będą miały okazję zmierzyć się z wrocławskimi debiutantami w rozgrywkach kobiecych - ŻAK-iem i Ślęzą oraz Kolektywem Radwanice, Polonią Środa Śląska, MGKS Oława, Czarnymi Jelcz Laskowice oraz UKS Bierutów.